Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych im. ks. Jana Twardowskiego w Grójcu złożyli rewizytę Pierwszej Damie w Pałacu Prezydenckim.

W połowie października otrzymaliśmy telefon z Kancelarii Pani Prezydent, z zaproszeniem do Pałacu Prezydenckiego. Przypomnijmy, że 14 czerwca 2023 r. naszą szkołę odwiedziła pani Agata Kornhauser-Duda, to wtedy otrzymaliśmy zaproszenie na rewizytę.

Pałac Prezydencki jest jednym z najpiękniejszych pałaców w Warszawie liczy sobie ponad 360 lat i jednym z najbardziej oryginalnych, w czasie II Wojny Światowej, Niemcy zorganizowali wewnątrz luksusowy hotel i kasyno. W okresie międzywojennym i po wojnie, Pałac pełnił funkcję siedziby Prezesa Rady Ministrów, a od 1994 r., po remoncie stał się Pałacem Prezydenckim.

W piątek, 20 października, wyruszyliśmy autokarem do Warszawy: uczniowie, nauczyciele i przedstawiciele Rady Rodziców. Już samo wejście do Pałacu budziło wiele emocji – uczniowie musieli przejść kontrolę dokumentów, opiekunowie również.

Wizytę rozpoczęliśmy od zwiedzania wraz z przewodnikami Pałacu Prezydenckiego. Usłyszeliśmy o historii miejsca i o współczesnym przeznaczeniu pomieszczeń, w których na co dzień pracuje i mieszka Para Prezydencka. W Pałacu jest wiele sal, pokoi i pokoików, które służą jako miejsca oficjalnych spotkań, gdzie Prezydent udziela wywiadów, mają miejsce powitalne rozmowy, podawane są posiłki. Inne sale służą do organizacji narad, negocjacji i podejmowania bardzo ważnych decyzji. m.in. Sala Kolumnowa, Kaplica Zwiastowania Pańskiego, Sala Biała im. Lecha Kaczyńskiego, Sala Obrazowa (Bankietowa), Salonik Rokoko, Sala Chorągwiana, Sala Niebieska, Sala Orderu Orła Białego. Największe wrażenie zrobiła na nas Sala Kolumnowa. To właśnie w tej sali odbywają się najważniejsze uroczystości państwowe. Tutaj obradował Okrągły Stół, tutaj Prezydent powołuje Nowy Rząd, nadaje nominacje, przyjmuje ambasadorów, a także wręcza odznaczenie Orderu Orła Białego. To również, w tej sali podpisano w 1955 r. dokumenty Układu Warszawskiego, dokumenty wejścia Polski do NATO w 1999 r. i przyłączenia do Unii Europejskiej w 2003 r.

Tę salę możemy kojarzyć z telewizji, kiedy to odbywają się uroczyste spotkania, koncerty charytatywne organizowane przez Pierwszą Damę. Prawdopodobnie w tej sali zagrał młody – 8-letni Fryderyk Chopin, podczas koncertu charytatywnego w lutym 1818r. Również, w tej sali po raz pierwszy pokazano warszawiakom obraz Jana Matejki Bitwa pod Grunwaldem.

I to w tej sali spotkaliśmy się z Panią Prezydentową Agatą Kornhauser-Duda, która serdecznie nas powitała. W bardzo miłej atmosferze przebiegało spotkanie. Pani Prezydentowa opowiadała o swojej pracy, o Pałacu Prezydenckim, wspominała wizytę w naszej szkole i okazało się, że świetnie ją pamięta. Odpowiadała na pytania uczniów. Po oficjalnej części zostaliśmy zaproszeni do Sali Obrazowej- Bankietowej na wyśmienity lunch. Był to czas na wspólne fotografie i rozmowy indywidualne z Panią Prezydentową. Na zakończenie wizyty wszyscy uczestnicy otrzymali upominki.​

W podziękowaniu za zaproszenie do Pałacu i poświęcenie nam czasu, my również mieliśmy dla Pierwszej Damy, prezent- Anioła wykonanego przez naszych uczniów podczas warsztatów plastycznych. Był to niezwykły dla nas dzień - dzień pełen wrażeń i pozytywnych emocji.

Info ZSS Grójec

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0
0
0
s2smodern

Odwiedziło nas

Dziś816
Wczoraj1690

Skąd nas odwiedzasz

  • Adres IP 44.212.96.86
  • Przeglądarka Unknown
  • Wersja
  • System operacyjny Unknown

04-12-23

Twój kalendarz wydarzeń

Grudzień 2023
P W Ś C Pt S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd