W dniach od 3 do 5 listopada miłośnicy teatru i kultury będą mieli okazję uczestniczyć w Festiwalu Fredrowskim. To kolejna odsłona wydarzenia, które po raz pierwszy odbyło się w Łazienkach Królewskich i cieszyło się ogromną popularnością. Festiwal Fredrowski to trzydniowe święto teatru, przyciągające zarówno lokalną publiczność, jak i gości z różnych zakątków Polski.

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu zostaną zaprezentowane trzy wybitne sztuki teatralne Aleksandra Fredry: Dożywocie, Zemsta oraz Śluby panieńskie. Pełnokrwiści bohaterowie, magnetyzm serc, spory sąsiedzkie i misterne knowania. To wszystko i jeszcze więcej czeka na Państwa podczas festiwalu w wykonaniu Teatru Klasyki Polskiej.

Dożywocie w reżyserii Michała Chorosińskiego to znakomity dowód na to, że klasyka nie tylko przetrwała próbę czasu, ale także nadal potrafi bawić i poruszać. Sztuka w sposób arcykomiczny ukazuje pozbawiony skrupułów, pełen chciwości świat, w którym, aby pozbyć się długów, ojciec jest w stanie sprzedać nawet własną córkę. Utwór, mimo XIX-wiecznego anturażu, pozostaje komedią żywą. Niezależnie od zmian, które przynosi upływający czas, problemy głównych bohaterów pozostają aktualne dla współczesnego odbiorcy.

Zemsta – najsłynniejsza komedia Fredry od niemal 200 lat żyje w świadomości wielu pokoleń Polaków. Krytycy pisali, że jest jakby „polonezem granym dźwiękiem słów” i wszyscy zgadzali się co do jednego – to najbardziej polska komedia Fredry. Adaptacja Chorosińskiego, zachowuje ducha oryginału, a jednocześnie przypomina nam, że wiele z opisanych w komedii sytuacji znajduje odzwierciedlenie w dzisiejszych czasach. To inteligentna satyra, która skłania do rozważań nad ludzką naturą i konsekwencjami naszych działań.

Śluby panieńskie w reżyserii Lidii Sadowej to jedyna taka komedia, która nigdy się nie znudzi. Ponadczasowa, napisana prawie dwieście lat temu, a jakby dzisiaj, najpóźniej wczoraj. Swoją aktualność zawdzięcza uniwersalnemu tematowi, który podejmuje – miłości. Zabawna i wciąż niezwykle trafna opowieść o odwiecznej wojnie płci, w której wszystkie chwyty są dozwolone. Ukazuje stałość ludzkich zachowań w obliczu porywów serca. Mimo, że napisana wierszem, to lekka. Dla romantyków i romantyczek i dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą, że nimi są.

Festiwal Fredrowski w Siedlcach, oprócz dostarczenia widzom doskonałej rozrywki, ma również na celu promowanie dziedzictwa kulturowego Polski oraz zachęcanie do lektury i zrozumienia klasyki literatury. Organizatorom zależy ponadto, aby przybliżyć publiczności twórczość Aleksandra Fredry i kontekst historyczny, w jakim powstawały jego dzieła.

Bilety oraz szczegółowe informacje są dostępne na stronie: https://biletyna.pl/spektakl/Festiwal-Fredrowski-KARNET-Teatr-Klasyki-Polskiej​

 

***
Teatr Klasyki Polskiej studiuje i wystawia najwybitniejsze polskie dramaty oraz adaptacje arcydzieł polskiej literatury dawnej, zgodnie z ich literą i duchem, w oparciu o rzetelny warsztat i we współpracy z wybitnymi twórcami teatru. Jedną z form działalności Teatru Klasyki Polskiej są objazdy po kraju oraz zagraniczne tournée, adresowane przede wszystkim do rozsianej po świecie Polonii. Celem działań instytucji jest integracja wspólnot, wzmacnianie ich tożsamości poprzez przypominanie bogactwa melodii polskiego języka, historii i zwyczajów. Teatr Klasyki Polskiej to nowa, wielka szansa dla widzów na kontakt z arcydziełami rodzimej literatury, dla inwestorów i mecenasów – na stworzenie polskiej marki teatralnej o międzynarodowym zasięgu i znaczeniu.

 

0
0
0
s2smodern

Odwiedziło nas

Dziś1237
Wczoraj2280

Skąd nas odwiedzasz

  • Adres IP 44.210.77.73
  • Przeglądarka Unknown
  • Wersja
  • System operacyjny Unknown

23-02-24

Twój kalendarz wydarzeń

Luty 2024
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29
DMC Firewall is a Joomla Security extension!